Optymalizacja strony internetowej - co to jest i z czego się składa?

Optymalizacja strony internetowej - co to jest i z czego się składa?

Czynności wykonywane w ramach pozycjonowania stron internetowych można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne, czyli wykonywane bezpośrednio na pozycjonowanej stronie i poza nią. Zewnętrzne to głównie link building, wewnętrzne to właśnie optymalizacja. Tylko czym ona tak właściwie jest i co się na nią składa?

Czym jest optymalizacja strony internetowej?

Optymalizacja strony internetowej to długotrwały proces modyfikowania witryny, który ma na celu zwiększenie jej widoczności w wyszukiwarce. Proces ten obejmuje naprawianie błędów, dostosowywanie poszczególnych elementów strony oraz wdrażanie nowych rozwiązań. Można podzielić go na optymalizację techniczną, obejmującą wszystkie (głównie niewidoczne) aspekty techniczne danego serwisu oraz optymalizację treści, dotyczącą tekstu i obiektów w nim zawartych. Obie z nich prowadzi się ciągle, a od jakiegoś czasu obie są także uznawane za absolutną podstawę SEO. Sama, prawidłowo prowadzona optymalizacja strony internetowej jest zazwyczaj wystarczająca do uzyskania stabilnej i wysokiej pozycji.

Jakie czynności obejmuje optymalizacja strony?

Czynności nazywane zbiorowo jako optymalizacja strony to między innymi weryfikacja i usunięcie błędów w kodzie źródłowym, dodawanie i prawidłowe dostosowywanie nagłówków H1-H3, meta tagów i opisów alternatywnych obrazków. To także ustawianie właściwych przekierowań podstron, optymalizacja adresów URL, zarządzanie indeksacją (tworzenie pliku robots i mapy witryny) oraz wdrażanie danych strukturalnych. To jednak również kwestie związane z treścią, takie jak poprawienie formatowania czy nasycenia tekstu frazami kluczowymi lub weryfikowanie i eliminowanie duplikacji. Optymalizacja obejmuje też tworzenie nowych dostosowanych pod kątem SEO treści oraz nowych podstron.

Dlaczego optymalizacja SEO jest tak ważna?

Po licznych aktualizacjach algorytmów Google znaczenie niegdyś kluczowego dla zdobywania pozycji linkowania znacznie spadło. Teraz najistotniejszym aspektem jest to, jak stworzona jest dana strona internetowa i co się na niej znajduje. Roboty wyszukiwarek mają na celu dostarczyć użytkownikom treści maksymalnie trafne, wyczerpujące dany temat, użyteczne i bezpieczne. A poprawie tych aspektów służą właśnie czynności, które obejmuje optymalizacja SEO. To dlatego jest ona tak istotna i dlatego uznaje się ją aktualnie za podstawę pozycjonowania. Bez niej budowanie trwałych pozycji jest niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach bywa wręcz niemożliwe.

Optymalizacja SEO to często większość pracy związanej z pozycjonowaniem. Proces ten jest bardzo złożony i czasochłonny, bez niego nie da się jednak skutecznie budować widoczności. Jeśli zależy Ci więc na trwałych efektach, musisz prowadzić go regularnie i maksymalnie dokładnie.