Nowe kierunki na studiach ekonomicznych

Nowe kierunki na studiach ekonomicznych

Wielokrotnie każdy z nas był świadkiem dyskusji na temat przydatności studiów. Szczególnie polaryzującymi osobami można określić absolwentów uczelni ekonomicznych. Bardzo często można spotkać się z przypadkami, gdzie wiedza zdobyta w trakcie kilku lat studniowania całkowicie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie wszystkie kierunki o charakterze ekonomicznym wpisują się jednak w ten negatywny wydźwięk.

Nowa jakość marketingu

Jeszcze kilka lat temu świat reklamy opierał się na umiejętnościach perswazji i bardzo trudno mierzalnych wartościach. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować znaczący zwrot w kierunku przeniesienia marketingu do internetu. Już nie tylko na kreatywności opiera się cały proces pozyskiwania klientów, ale również na automatyzacji oraz analizie danych zbieranych z różnych źródeł. W nowy marketing wpisują się zarówno media społecznościowe i wszystkie czynności związane z wyszukiwarką Google, na przykład pozycjonowanie. Rzeszów, Katowice, Warszawa - z każdego miejsca w Polsce można przeprowadzić odpowiednie działania marketingowe w internecie.

Twarde dane w służbie firmy

Coraz więcej przeprowadzanych transakcji wymaga odpowiedniego zaksięgowania. Co by nie mówić o uczelniach ekonomicznych, to jednak przygotowanie absolwentów na przyszłych księgowych oraz ekspertów od spraw rachunkowych kształcą na bardzo wysokim poziomie. Ich usługi są niezbędne do funkcjonowania firmy na każdym poziomie. Małe i średnie przedsiębiorstwa kojarzą z prywatnych biur rachunkowych, które oferują swoje doświadczenie większej liczbie klientów. Globalne korporacje posiadają bardzo rozbudowane działy księgowe, w których znajduje się miejsce dla kilkudziesięciu osób zajmujących się tylko i wyłącznie sprawami rachunkowymi. Podążanie taką ścieżką kariery otwiera wiele możliwości na pracę w środowisku międzynarodowym.

Zarządzanie grupą

Chociaż niektóre kierunki ekonomiczne nie oferują tak dużej wiedzy praktycznej jak, na przykład, uczelnie techniczne, to jednak w teorii mają kształcić osoby o szerszych horyzontach. Ich adaptacja do nowego środowiska zazwyczaj przebiega bardzo swobodnie, a duża wiedza teoretyczna oraz otwarty umysł pozwala na prowadzenie działań zespołu. To właśnie tam kształci się najwięcej Project Managerów oraz Product Managerów. Te stanowiska tylko pozornie nie wyglądają na potrzebne. Koordynacja prac kilkunastu osób i podnoszenie ich efektywności należy do niezwykle trudnych zadań, w których oprócz odpowiednie zarządzania talentami trzeba także radzić sobie z ludzkim ego.